Mon11202017

Last updateTue, 06 Dec 2016 8am

   Join our newsletter here:      

sw SASchools banner V3

BSN medical Leuko3272A78

Back You are here: Home Schools Gauteng St. Mary's Waverly

The 2015 St Mary’s Investec Hockey Festival will once again take place during April attracting some of the biggest names in school girl hockey in the country.

Published in Gauteng

St. Mary’s Waverley will once again be hosting one of the biggest hockey festival’s for girls when 32 school’s meet between the 3-6 April, 2014.

Published in Gauteng

St Mary’s School, Waverley have long been one of the leading rowing schools in the country and at the recent SA Schools Rowing Champs they once again showed that they are a serious force to be reckoned with.

Published in National

With the amount of competition in school sport these days, it is sometimes rare to find one school that is totally dominant in a particular sport and even more unique if the team hails from an all girl school.

Published in Gauteng

It was the Old Petrian’s Tournament hosted by St Peters College that was the main event in the past week and which saw the very best of SA teams in action.

Published in National
Wednesday, 28 August 2013 11:44

Girl's Hockey: The 2013 Top 55 Rankings

Back to back victories by Oranje Meisies have secured them the No.1 spot in the country and there are few who would challenge the supremacy they have shown this season.

Published in Hockey
Wednesday, 21 August 2013 11:15

Hockey: The Girl's Top 55 Hockey Rankings

Somerset College who had crept up to second spot last week came within touching distance of ending up as the top team in the country when they met Oranje Meisies in what would decide who finishes as the premiers hockey side.

Published in Hockey

The response to the SA School’s Girls Top 40 Rankings continues to astound as more schools express interest in getting their schools on the system.

Published in Hockey
Thursday, 16 May 2013 11:24

Hockey: Girl's Top 30 Rankings

After having received literally hundreds of emails requesting School Girls Hockey rankings from players, parents and coaches we are happy to release the first Top 30 Girls Hockey rankings.

Published in Hockey

The hockey season promises to deliver some spectacular play and already we are seeing some traditional powerhouses losing ground to other teams who have seemingly closed the gap.

Published in Hockey
Tuesday, 05 March 2013 08:18

Water Polo: St.Mary's Claim the Reef Cup!

St Mary's School Waverley Reef Cup Victory

Published in Gauteng
Saturday, 02 March 2013 13:24

Rowing: SA Champs Results

 

 

Girls U14 1X Final

 

Boys U14 1X Final

Place

Boat ID

School

 

Place

Boat ID

School

1

Pullen

Holy Rosary School

 

1

Masutha

St Albans

2

Bezuidenhout

Assumption /SGRA

 

2

Promnick

KES

3

Schoonbee

St Annes/SGRA

 

3

Rabey

St Benedicts

4

Hancock (M)

St Mary's School For Girls

 

4

Thomas

St Benedicts

5

Blanshard

Holy Rosary School

 

5

LefokaThabo

Mondeor

6

Burridge

Holy Rosary School

 

6

Serobe

St Stithians Boys

7

Da Costa

Diocesan School For Girls

 

7

Hatteland-Dunn

St Albans

8

Grose

St Andrews School for Girls

 

8

Mumbi

St Johns College

Girls U15 1X Final

 

Boys U15 1X Final

Place

Boat ID

School

 

Place

Boat ID

School

1

Warner

Clarendon Girls High

 

1

Katsoulis

St Stithians Boys

2

Korevaar

St Stithians Girls College

 

2

Solot

St Johns College

3

Heyneke

St Mary's School For Girls

 

3

Wellmann

Somerset

4

Moses

Diocesan School For Girls

 

4

Faure

Bishops

5

Saveye-Terblanche

St Mary's School For Girls

 

5

Stevens

Grey

6

Prinslu

St Dunstans

 

6

Daffarn

Rondebosch

7

Rahmann

Somerset

 

7

Godfrey

Selborne

8

Mills

Holy Rosary School

 

8

Mclvor

St Johns College

Girls U16 1X Final

 

Boys U16 2-Final

Place

Boat ID

School

 

Place

Boat ID

School

1

Bentley

St Andrews School for Girls

 

1

Busato

St Benedicts

2

Bentley

St Mary's School For Girls

 

2

Davies-Webb

St Johns College

3

King

Clarendon Girls High

 

3

Carter

St Johns College

4

Groenawald

Peterhouse ZIM

 

4

Texeira

St Benedicts

5

Soll

Holy Rosary School

 

5

Hamlett

St Benedicts

6

Dickens

Chisipite School ZIM

 

6

Lantieri

KES

7

Barnard

St Dunstans

 

7

Hutcheon

KES

8

Du Toit(C)

Bishop Bavin/SGRA

 

8

Tonini

St Benedicts

Girls U19 1X  Final

 

Boys U19 1X Final

Place

Boat ID

School

 

Place

Boat ID

School

1

Van Wyk

Assumption /SGRA

 

1

Schoonbee

Hilton College

2

Warriner

St Stithians Girls College

 

2

Watkins

St Albans

3

Warner

Clarendon Girls High

 

3

Faber

Peterhouse ZIM

4

Van Rooyen

Bishop Bavin/SGRA

 

4

Gearing

Hilton College

5

Nutter

St Mary's School For Girls

 

5

Papas N

St Johns College

6

Du Toit

Chisipite School ZIM

 

6

Oberholzer

Somerset

7

Mattushek

St Andrews School for Girls

 

7

Sotsaka

Bishop Bavin/SGRA

8

Cleary

Diocesan School For Girls

 

8

Mittendorf

St Albans

Girls U19 2- Final

 

Boys U19 2- Final

Place

Boat ID

School

 

Place

Boat ID

School

1

Walker

Holy Rosary School

 

1

Kroon

St Andrews College

2

Hancock (A)

St Mary's School For Girls

 

2

Barclay

KES

3

Dempsey

St Andrews School for Girls

 

3

Verheul

St Johns College

4

Cook

Clarendon Girls High

 

4

Savenye-Terblanche

St Johns College

5

De Sousa

Assumption /SGRA

 

5

Morgan

St Johns College

6

Levieux

St Mary's School For Girls

 

6

Francis

St Benedicts

7

Bakker

Assumption /SGRA

 

7

Russell

St Benedicts

0

Alves

Holy Rosary School

 

8

Englebrecht

St Benedicts

Girl's U19 2X  B Final

 

Boys U19 2- B Final

Place

Boat ID

Org. Name

 

Place

Boat ID

Org. Name

1

Hancock (A)

St Mary's School For Girls

 

1

Gomes-Luis

St Benedicts

2

Etzinger

St Stithians Girls College

 

2

Germani

Grey

3

Alves

Holy Rosary School

 

3

Taylor

St Johns College

4

Faesen

St Mary's School For Girls

 

4

Manzella

St Benedicts

5

Miller

Somerset

 

5

King

Jeppe

6

MacKinnon

St Andrews School for Girls

 

6

Gearing

Hilton College

7

Magnussen (M)

St Mary's School For Girls

 

7

Burke

KES

8

Beahan

Chisipite School ZIM

 

8

Msimango

Mondeor

Girls U14 4x + Final

 

Boys U19 4+ B Final

Place

Boat ID

Org. Name

 

Place

Boat ID

Org. Name

1

Hancock (M)

St Mary's School For Girls

 

1

McComb

Selborne

2

Burridge

Holy Rosary School

 

2

Innes

Bishops

3

Grose

St Andrews School for Girls

 

3

Wilkie

Rondebosch

4

Golding

St Mary's School For Girls

 

4

McEwing

KES

5

Maiphetlho

St Andrews School for Girls

 

5

Collins

Rondebosch

6

Bessit

St Andrews School for Girls

 

6

Dow

Parktown

7

Gallwey

Holy Rosary School

 

7

Saloojee

Jeppe

8

Harty

Clarendon Girls High

 

0

Moses

St Andrews College

Girls U15 2x  Final

 

Boys U14 8X  Final

Place

Boat ID

Org. Name

 

Place

Boat ID

Org. Name

1

Korevaar

St Stithians Girls College

 

1

Rabey

St Benedicts

2

Kallen

Holy Rosary School

 

2

Varty

St Andrews College

3

Protopapas

St Mary's School For Girls

 

3

Reynolds

KES

4

Schnaar- Campbell

St Andrews School for Girls

 

4

Faesen

St Johns College

5

Moses

Diocesan School For Girls

 

5

Ayres

Jeppe

6

Mills

Holy Rosary School

 

6

Jeoffreys

Parktown

7

Groves

St Mary's School For Girls

 

7

Sequiera

St Benedicts

8

Lorimer

Chisipite School ZIM

 

8

Bell

St Stithians Boys

Girls U16 4x +  Final

 

Boys U14 2x  Final

Place

Boat ID

Org. Name

 

Place

Boat ID

Org. Name

1

Hugo

St Andrews School for Girls

 

1

Hatteland-Dunn

St Albans

2

Langford

St Mary's School For Girls

 

2

Serobe

St Stithians Boys

3

Cooke

St Andrews School for Girls

 

3

Slabber

St Albans

4

Henry

Clarendon Girls High

 

4

Landry

Peterhouse ZIM

5

Korras

Holy Rosary School

 

5

Grant

Rondebosch

6

Garnett

Chisipite School ZIM

 

6

Cornfield

SACS

7

Symonds

Holy Rosary School

 

7

Leipe

St Georges Zim

8

Maseko (L)

St Mary's School For Girls

 

0

Thomas

St Andrews College

Girls U19  2x +  Final

 

Boys U15 4x +  Final

Place

Boat ID

Org. Name

 

Place

Boat ID

Org. Name

1

Warriner

St Stithians Girls College

 

1

Morkel-Brink

Bishops

2

Freeman

St Stithians Girls College

 

2

Pepermans

St Stithians Boys

3

Mattushek

St Andrews School for Girls

 

3

Kilian

St Benedicts

4

Cleary

Diocesan School For Girls

 

4

Solot

St Johns College

5

Frost (G)

St Mary's School For Girls

 

5

Wellmann

Somerset

6

Walker

Holy Rosary School

 

6

Stevens

Grey

7

Fraser-Mackenzie

Chisipite School ZIM

 

7

Wolski

Rondebosch

8

Bornschein

Somerset

 

8

Godfrey

Selborne

Girls U14 2x Final

 

Boys U16 2x  Final

Place

Boat ID

Org. Name

 

Place

Boat ID

Org. Name

1

Hancock (M)

St Mary's School For Girls

 

1

Brittain

St Albans

2

Pullen

Holy Rosary School

 

2

Moloi

Mondeor

3

Burridge

Holy Rosary School

 

3

Brand

St Albans

4

Taylor

St Mary's School For Girls

 

4

Farrell

Somerset

5

Grose

St Andrews School for Girls

 

5

Harries

St Dunstans

6

Jones

St Andrews School for Girls

 

6

Franke

Hilton College

7

Jackson (c)

St Dunstans

 

7

Bezuidenhout

St Georges Zim

8

Howard

Chisipite School ZIM

 

8

van der Heever

Hilton College

Girls U15 4x+  Final

 

Boys U16 8 +  Final

Place

Boat ID

Org. Name

 

Place

Boat ID

Org. Name

1

Mills

Holy Rosary School

 

1

Paolo

St Benedicts

2

Protopapas

St Mary's School For Girls

 

2

Lantieri

KES

3

Badenhorst

St Andrews School for Girls

 

3

Davies-Webb

St Johns College

4

Korevaar

St Stithians Girls College

 

4

Simpson

Selborne

5

Langenberg

Clarendon Girls High

 

5

Simonetti

St Benedicts

6

Edwards

Diocesan School For Girls

 

6

Baines

St Andrews College

7

Magnussen (T)

St Mary's School For Girls

 

7

Pauwels

Parktown

8

Hoey

St Andrews School for Girls

 

8

Maree

Bishops

Girls U19 2nd 4x  Final

 

Boys U19  4x +  Final

Place

Boat ID

Org. Name

 

Place

Boat ID

Org. Name

1

Etzinger

St Stithians Girls College

 

1

Van Staden

St Albans

2

Coetzee

Holy Rosary School

 

2

Oberholzer

Somerset

3

MacKinnon

St Andrews School for Girls

 

3

McLennan

Hilton College

4

Levieux

St Mary's School For Girls

 

4

De Beer

St Albans

5

Bobby

Mondeor

 

5

Serrao

St Benedicts

 

6

Da Silva

St Johns College

 

7

Stevenson

Peterhouse ZIM

 

8

Jardine

St Dunstans

Girls U16 2x Final

 

Boys U19  4 +  Final

Place

Boat ID

Org. Name

 

Place

Boat ID

Org. Name

1

Russell

Holy Rosary School

 

1

Russell

St Benedicts

2

Bentley

St Andrews School for Girls

 

2

Barclay

KES

3

Hugo

St Andrews School for Girls

 

3

Morgan

St Johns College

4

Langford

St Mary's School For Girls

 

4

Bruce

St Benedicts

5

Maseko (L)

St Mary's School For Girls

 

5

Geach

Grey

6

Korras

Holy Rosary School

 

6

Gilbert

Parktown

7

Warner

Clarendon Girls High

 

7

Nomicos

KES

8

Barnard

St Dunstans

 

8

Roxburgh

St Stithians Boys

Girls U19 1st 4x+ Final

 

Boys U14 4x+  Final

Place

Boat ID

Org. Name

 

Place

Boat ID

Org. Name

1

Hancock (A)

St Mary's School For Girls

 

1

Rabey

St Benedicts

2

Warriner

St Stithians Girls College

 

2

Faesen

St Johns College

3

Bruce

St Andrews School for Girls

 

3

Voss-Price

St Albans

4

Cook

Clarendon Girls High

 

4

Torr

St Andrews College

5

Alves

Holy Rosary School

 

5

Reynolds

KES

6

Faesen

St Mary's School For Girls

 

6

Grimaldi

St Benedicts

7

Du Toit

Chisipite School ZIM

 

7

Jeoffreys

Parktown

8

Bornschein

Somerset

 

8

Ayres

Jeppe

 

Boys U15 8x+  Final

 

Place

Boat ID

Org. Name

 

1

Spratt

KES

 

2

Kilian

St Benedicts

 

3

Morkel-Brink

Bishops

 

4

Klement

St Johns College

 

5

Haydock

Jeppe

 

6

Zahn

St Andrews College

 

7

Goodgall

Parktown

 

8

Chen

St Johns College

 

Boys U15 2x  Final

 

Place

Boat ID

Org. Name

 

1

Pepermans

St Stithians Boys

 

2

Wellmann

Somerset

 

3

Wolski

Rondebosch

 

4

Silber

St Stithians Boys

 

5

Stevens

Grey

 

6

Louw

Rondebosch

 

7

Leita

St Albans

 

8

Nixon

St Dunstans

 

Boys U19 2nd 8+  Final

 

Place

Boat ID

Org. Name

 

1

Moses

St Andrews College

 

2

McEwing

KES

 

3

Dutton

Selborne

 

4

Roxburgh

St Stithians Boys

 

5

Liddiard

Bishops

 

6

Reyneke

Parktown

 

7

Taylor

St Johns College

 

8

Saloojee

Jeppe

 

Boys U16 4x+  Final

 

Place

Boat ID

Org. Name

 

1

Brittain

St Albans

 

2

Smit

Somerset

 

3

Paolo

St Benedicts

 

4

Franke

Hilton College

 

5

Vos

KES

 

6

Bezuidenhout

St Georges Zim

 

7

Gould

St Albans

 

8

Tonini

St Benedicts

 

Boys U16 4+  Final

 

Place

Boat ID

Org. Name

 

1

Busato

St Benedicts

 

2

Davies-Webb

St Johns College

 

3

Lantieri

KES

 

4

Baines

St Andrews College

 

5

Simpson

Selborne

 

6

Pauwels

Parktown

 

7

sinclair

Selborne

 

8

Simonetti

St Benedicts

 

9

Elese

Cingani High/ZRC

 

Boys U19 2x  Final

 

Place

Boat ID

Org. Name

 

1

Schoonbee

Hilton College

 

2

De Villiers

St Albans

 

3

Hoyland

St Albans

 

4

Oberholzer

Somerset

 

5

Kropp

Peterhouse ZIM

 

6

Bulterman

Hilton College

 

7

Jackson

St Dunstans

 

8

Redman

Rondebosch

 

Boys U19 1st 8+ Final

 

Place

Boat ID

Org. Name

 

1

Morgan

St Johns College

 

2

Bruce

St Benedicts

 

3

Botes

KES

 

4

Kroon

St Andrews College

 

5

Etter

St Stithians Boys

 

6

Fieggen

SACS

 

7

Corbett

Bishops

 

8

Geach

Grey

 

 

 

Girls U14 1X Final Boys U14 1X Final
Place Boat ID School Place Boat ID School
1 Pullen Holy Rosary School 1 Masutha St Albans
2 Bezuidenhout Assumption /SGRA 2 Promnick KES
3 Schoonbee St Annes/SGRA 3 Rabey St Benedicts
4 Hancock (M) St Mary's School For Girls 4 Thomas St Benedicts
5 Blanshard Holy Rosary School 5 LefokaThabo Mondeor
6 Burridge Holy Rosary School 6 Serobe St Stithians Boys
7 Da Costa Diocesan School For Girls 7 Hatteland-Dunn St Albans
8 Grose St Andrews School for Girls 8 Mumbi St Johns College
Girls U15 1X Final Boys U15 1X Final
Place Boat ID School Place Boat ID School
1 Warner Clarendon Girls High 1 Katsoulis St Stithians Boys
2 Korevaar St Stithians Girls College 2 Solot St Johns College
3 Heyneke St Mary's School For Girls 3 Wellmann Somerset
4 Moses Diocesan School For Girls 4 Faure Bishops
5 Saveye-Terblanche St Mary's School For Girls 5 Stevens Grey
6 Prinslu St Dunstans 6 Daffarn Rondebosch
7 Rahmann Somerset 7 Godfrey Selborne
8 Mills Holy Rosary School 8 Mclvor St Johns College
Girls U16 1X Final Boys U16 2-Final
Place Boat ID School Place Boat ID School
1 Bentley St Andrews School for Girls 1 Busato St Benedicts
2 Bentley St Mary's School For Girls 2 Davies-Webb St Johns College
3 King Clarendon Girls High 3 Carter St Johns College
4 Groenawald Peterhouse ZIM 4 Texeira St Benedicts
5 Soll Holy Rosary School 5 Hamlett St Benedicts
6 Dickens Chisipite School ZIM 6 Lantieri KES
7 Barnard St Dunstans 7 Hutcheon KES
8 Du Toit(C) Bishop Bavin/SGRA 8 Tonini St Benedicts
Girls U19 1X  Final Boys U19 1X Final
Place Boat ID School Place Boat ID School
1 Van Wyk Assumption /SGRA 1 Schoonbee Hilton College
2 Warriner St Stithians Girls College 2 Watkins St Albans
3 Warner Clarendon Girls High 3 Faber Peterhouse ZIM
4 Van Rooyen Bishop Bavin/SGRA 4 Gearing Hilton College
5 Nutter St Mary's School For Girls 5 Papas N St Johns College
6 Du Toit Chisipite School ZIM 6 Oberholzer Somerset
7 Mattushek St Andrews School for Girls 7 Sotsaka Bishop Bavin/SGRA
8 Cleary Diocesan School For Girls 8 Mittendorf St Albans
Girls U19 2- Final Boys U19 2- Final
Place Boat ID School Place Boat ID School
1 Walker Holy Rosary School 1 Kroon St Andrews College
2 Hancock (A) St Mary's School For Girls 2 Barclay KES
3 Dempsey St Andrews School for Girls 3 Verheul St Johns College
4 Cook Clarendon Girls High 4 Savenye-Terblanche St Johns College
5 De Sousa Assumption /SGRA 5 Morgan St Johns College
6 Levieux St Mary's School For Girls 6 Francis St Benedicts
7 Bakker Assumption /SGRA 7 Russell St Benedicts
0 Alves Holy Rosary School 8 Englebrecht St Benedicts
Girl's U19 2X  B Final Boys U19 2- B Final
Place Boat ID Org. Name Place Boat ID Org. Name
1 Hancock (A) St Mary's School For Girls 1 Gomes-Luis St Benedicts
2 Etzinger St Stithians Girls College 2 Germani Grey
3 Alves Holy Rosary School 3 Taylor St Johns College
4 Faesen St Mary's School For Girls 4 Manzella St Benedicts
5 Miller Somerset 5 King Jeppe
6 MacKinnon St Andrews School for Girls 6 Gearing Hilton College
7 Magnussen (M) St Mary's School For Girls 7 Burke KES
8 Beahan Chisipite School ZIM 8 Msimango Mondeor
Girls U14 4x + Final Boys U19 4+ B Final
Place Boat ID Org. Name Place Boat ID Org. Name
1 Hancock (M) St Mary's School For Girls 1 McComb Selborne
2 Burridge Holy Rosary School 2 Innes Bishops
3 Grose St Andrews School for Girls 3 Wilkie Rondebosch
4 Golding St Mary's School For Girls 4 McEwing KES
5 Maiphetlho St Andrews School for Girls 5 Collins Rondebosch
6 Bessit St Andrews School for Girls 6 Dow Parktown
7 Gallwey Holy Rosary School 7 Saloojee Jeppe
8 Harty Clarendon Girls High 0 Moses St Andrews College
Girls U15 2x  Final Boys U14 8X  Final
Place Boat ID Org. Name Place Boat ID Org. Name
1 Korevaar St Stithians Girls College 1 Rabey St Benedicts
2 Kallen Holy Rosary School 2 Varty St Andrews College
3 Protopapas St Mary's School For Girls 3 Reynolds KES
4 Schnaar- Campbell St Andrews School for Girls 4 Faesen St Johns College
5 Moses Diocesan School For Girls 5 Ayres Jeppe
6 Mills Holy Rosary School 6 Jeoffreys Parktown
7 Groves St Mary's School For Girls 7 Sequiera St Benedicts
8 Lorimer Chisipite School ZIM 8 Bell St Stithians Boys
Girls U16 4x +  Final Boys U14 2x  Final
Place Boat ID Org. Name Place Boat ID Org. Name
1 Hugo St Andrews School for Girls 1 Hatteland-Dunn St Albans
2 Langford St Mary's School For Girls 2 Serobe St Stithians Boys
3 Cooke St Andrews School for Girls 3 Slabber St Albans
4 Henry Clarendon Girls High 4 Landry Peterhouse ZIM
5 Korras Holy Rosary School 5 Grant Rondebosch
6 Garnett Chisipite School ZIM 6 Cornfield SACS
7 Symonds Holy Rosary School 7 Leipe St Georges Zim
8 Maseko (L) St Mary's School For Girls 0 Thomas St Andrews College
Girls U19  2x +  Final Boys U15 4x +  Final
Place Boat ID Org. Name Place Boat ID Org. Name
1 Warriner St Stithians Girls College 1 Morkel-Brink Bishops
2 Freeman St Stithians Girls College 2 Pepermans St Stithians Boys
3 Mattushek St Andrews School for Girls 3 Kilian St Benedicts
4 Cleary Diocesan School For Girls 4 Solot St Johns College
5 Frost (G) St Mary's School For Girls 5 Wellmann Somerset
6 Walker Holy Rosary School 6 Stevens Grey
7 Fraser-Mackenzie Chisipite School ZIM 7 Wolski Rondebosch
8 Bornschein Somerset 8 Godfrey Selborne
Boys U16 2x  Final
Place Boat ID Org. Name
1 Brittain St Albans
2 Moloi Mondeor
3 Brand St Albans
4 Farrell Somerset
5 Harries St Dunstans
6 Franke Hilton College
7 Bezuidenhout St Georges Zim
8 van der Heever Hilton College
Boys U16 8 +  Final
Lane  Boat Org. Name
1 Pauwels Parktown
2 Baines St Andrews College
3 Davies-Webb St Johns College
4 Lantieri KES
5 Paolo St Benedicts
6 Simpson Selborne
7 Maree Bishops
8 Simonetti St Benedicts
Boys U19  4x +  Final
Place Boat ID Org. Name
1 Van Staden St Albans
2 Oberholzer Somerset
3 McLennan Hilton College
4 De Beer St Albans
5 Serrao St Benedicts
6 Da Silva St Johns College
7 Stevenson Peterhouse ZIM
8 Jardine St Dunstans
Boys U19  4 +  Final
Place Boat ID Org. Name
1 Russell St Benedicts
2 Barclay KES
3 Morgan St Johns College
4 Bruce St Benedicts
5 Geach Grey
6 Gilbert Parktown
7 Nomicos KES
8 Roxburgh St Stithians Boys
Published in National
Tuesday, 26 February 2013 08:12

Water Polo: Reddam win U15 Tournament

Crawford College Lonehill hosted the Shaun Fuchs u15 waterpolo tournament this weekend. Teams from across the country travelled to participate  in what is one of the premier competitions for junior waterpolo. The polo was entertaining and allowed less experienced teams to match themselves against some of the stronger schools in the country.

smwPool A
Crawford u15
Kingswood
St Peters
Pretoria High School for Girls
Clarendon
Stirling
St Annes

 

 


Pool B
Reddam House
Pearson
Roedean
Sy Mary's Waverley
St Stithians
Rand Park
Crawford u14
Kingsmead

The two pools resulted in Reddam and Sterling being unbeaten in each of their pools.

Reddam comfortably beat St Annes in the one semi final 8-4.
in the other semi final St Mary's Waverley improved as the match wore on to beat Sterling 4-0. This set up a repeat of last years final.

With a host of provincial representatives, Reddam showed their class in beating St Mary's 6-0 in the final to retain the trophy.

Published in Gauteng
Sunday, 24 February 2013 19:45

Tennis: St.Mary's Waverly Win Festival

St Mary’s Waverley wins the St Mary’s Kloof Tennis Festival

STMSt Mary’s Waverley competed in the St Mary’s Kloof Tennis Festival from 15 -18 February and emerged victorious for the third year in a row.  Four singles and two doubles matches are played in each tie. St Mary’s Waverley defeated Pretoria High School for Girls(5matches-1), Somerset College(6matches-0) and Menlo Park(5 matches-1) to top their section.  St Mary’s Kloof beat St Andrews and Northcliff to win the other section.  In a hard fought final with tennis of a high standard being played,St Mary’s Waverley had their backs to the wall after the singles and were 3-1 down in matches.  They fought back to win both doubles matches convincingly.Despite the matches being tied at 3-3 St Mary’s,Waverely emerged as victors with a 8 points to 6 margin.

Final positions were

1. St Mary’s Waverley

2. St Mary’s Kloof

3. St Andrew’s

4. Pretoria High School for Girls

5. Northcliff

6. Menlopark Hoerskool

7. Somerset College

Published in Gauteng

On the 16th of Febuary, 2013 some of the country's top tennis players assembled to compete in the B Interhigh Tennis Tournament which was hosted by St Andrews. The teams competing were:

stmwSection A (Venue: St Teresa's)

St Stithians

Kingsmead

St Teresa's

St Mary's B

Section B (Parktown)

Hyde Park

Roedean

Parktown

Redhill

Brescia

Section C (St Andrew's)

St Peter's

Bryanston

St MAry's C

St Andrews

Holy Roasary

Section D (Jeppe)

Dainfern College

Fourways High

Jeppe

De la Salle

Heronbridge

A round robin format was used which produced some spectacular tennis from some highly competitive players. With the strongest teams rising to the occassion this is how the results looked going into the semi- finals:

Semi Final:

St Mary's B vs Fourways (1): 7-2

                                   (2): 9-0

St Mary's C vs Roedean (1): 8-1

                                 (2): 7-2

3rd and 4th Playoff

Roedean vs Fourways (1): 6-3

                              (2): 4-5

Final

St Mary's B vs St MAry's C (1): 7-2

                                    (2): 9-0

Top 8 Placings:

1. St Mary's B

2. St Mary's C

3. Roedean

4. Fourways

5. St Stithians

6. Brescia

7. Holy Rosary

8. Heronbridge

 

Congratulations to St. Mary's B for producing some top class tennis and once again underlining why they are one of the top sporting schools for girls in South Africa!

Published in Gauteng

The fast improving St. Mary's Waverly team took part in the St.Andrew's Invitational Gala on Thursday 14th February and once agained highlighted their depth.

Fielding an A and B Team St. Mary's fought hard to stay with the hosts but at the end had to settle for second place behind St. Andrews with the St. Mary's B team taking a creditable third place. The gala was very enjoyable and the scores were as follows,



1st -246 St Andrews A
2nd-227 St Mary's A
3rd-158 St Mary's B
4th-117 St AndrewsB

5th-96 Assumption A

6th- 64 Assumption B

 

All these weekly galas are being used as preparation for Inter-high which takes place in the beginning of March.

Published in Gauteng
Wednesday, 07 November 2012 14:33

Rowing: St.Mary's Gauteng Champs!

The St Mary’s Rowing Team had a great weekend this past weekend when they managed to retain the title they won last year at the Gauteng Rowing Championships.

Published in National

 

St. Mary’s Waverly and St. Andrew's  had fought bravely to get both their U16 and U18 teams into the finals of the Howell and Pullen Trophies respectively.

Published in National

 

St. Mary’s Waverly are looking to clinch the Howell Pullen trophy this weekend after enjoying great success so far in the competition.

Published in Gauteng

St Mary’s Invitational Tennis Festival

Published in Gauteng